Антимовски хан - издание за животопис и култура.

Антимовски хан е издание за животопис и култура на Сдружението на писателите в Добрич. Понастоящем излиза като списание, наследник на едноимения вестник с 10-годишна история. Събира поезия, проза, есеистика, интервюта, краезнание, други форми на литература, както и отзиви от всички сфери на изкуството и културата на творци от Добрич, Добруджа, страната и чужбина. С него живее духът на Йордан Йовков. Може да откриете още нови преводи, първи стъпки на млади автори, препоръчани книги на местни автори, обяви за конкурси, събития и др.. Антимовски хан - статии :: ЧЕРВЕНИЯТ ВЪТЪК"

ЧЕРВЕНИЯТ ВЪТЪК

Богомил Костов АВРАМОВ-ХЕМИ

ЕДВА ЛИ ИМА по-червен невъзвращенец от големият космополит, артист и художник Христо Владимиров ЯВАШЕВ. (Роден в Габрово, 13.06.1935) За неговото странно творчество, асоцииращо глобалните проблеми на съвремеността, някога си позволи да напомни Ренато ГУТУЗО (1977), пред камерите на БНТ, която така и не посмя да излъчи неговите пророчески думи. Христо ЯВАШЕВ – ПАКЕТА, все още остава Тера Прохибита за нашите медии. Независимо от неговите спорадични изяви у нас.
Обвиняван от щатските медии, че не е нищо повече от балкански субект и чиста проба революционер, Христо ЯВАШЕВ бе широко подкрепен от международната артистична гилдия, и издигнат в иконоборец. Такъв го представя и Галерия ВЮРТ, от Кюнцелсау – Германия, в залите на Тюрнхоут – Белгия, (07.05.2007 до 16.09.2007), с експозето “ПЛАТНО – ЧЕРВЕНИЯТ ВЪТЪК”. Независимо от намусените физиономии на всевъзможните традиционалисти, сами установили, че на границата ДВАДЕСЕТ – ДВАДЕСЕТ И ПЪРВИ ВЕК,  природата не само е на изчерпване, но е престанала да се защитава.
ИЗЛОЖБАТА включва безброй авторови експонати, фотоси, колажи, филми и предварителни скици твърде много прилични на архитектурно-технически разработки. Подчинени на финеса на големия рисувач, възпитаник на Художествената Академия – София. (Една от неговите реалистични творби, е притежание на народната актриса от Добрич Грациела БЪЧВАРОВА.)
Фотосите са работа на Гари ШТУНК и Волфганг ВОЛЦ. Твърди се, че това е втората крупна колекция от работи на КРИСТО в Европа. Резонно би било първата най-крупна колекция да е на нашенска художествена галерия, но това едва ли някога ще бъде.
През шестдесеттях години, Христо Владимиров ЯВАШЕВ, е политически беглец в Париж, където опакова ежедневни предмети на бита, за да ги превърне в изкуство. Тук той среща Жан-Клод Де ГЮЛЕБОН, с която са връстници (Родени в един и същ ден и час – 13.06.1935)  Творческата експанзия избухва с преграждането на една поетична уличка в Париж с разноцветни варели, за да напомни за Берлинската Стена, с опаковането на една древна стена в Сполето, и паметника на Виктор ЕМАНУИЛ Втори в Рим. За да се стигне до “ОПАКОВАНИЯТ ПОН-НЬОФ” в Париж;
“ОПАКОВАНИЯТ БРЯГ” в Австралия, “БЯГАЩА ЗАВЕСА” в Калифорния, “ОБГРАДЕНИТЕ ОСТРОВИ” във Флорида, “ОПАКОВАНИЯТ РАЙХСТАГ В БЕРЛИН”, “ВРАТИТЕ” в Ню-Йорк и “ВЪТРЕШНАТА ОПАКОВКА” на новата сграда на Галерия ВЮРТ. Дотолкова концептуални работи, че извикват налице скандални спорове. Екологически и политически, и едва тогава артистически. Тези работи се осъществяват спонтанно, но тяхната подготовка държи от пет до десет години, преминава през компютърни ателиета и аеродинамически тунели, докато осъществяването им става с помощта на доброволни екипи в разстояние на броени дни и часове. Кристо и Жан-Клод ЯВАШЕВИ, попрехвърлили седемдесеттака, все така прехласнато работят по два важни проекта – “МАСТАБАТА НА АБУ ДАБИ” и ”ВЪРХУ РЕКАТА” – опаковане на Аркансо Ривър в Арканзас. Остават завинаги известни с това, че не търсят спонсориране, не изпълняват платени поръчки, и винаги сами финансират своите проекти, преодолявайки сериозни бюрократически прегради. А това означава време. “ОПАКОВАНИЯТ РАЙХСТАГ” в Берлин заема 24 години време - между 1971-1995, изпълнено с политически и културални дискусии, и набиране на средства от разпродажби на рисунки и скици на онова, което предстои да се случи. Новата сграда на галерията на Н.пр. Проф. Д-р Райнхолд ВЮРТ е не само изложбена зала, но и креативен център за контакти и развой. От 1960 насам, в нейните колекции се съхраняват над 10 000 работи на творци от цял свят, работили на границата на 20-21 век. По ранг и значимост, тя се нарежда между най-големите колекции от модерно изкуство в Европа. Галерията има клонове в Швейцария, Австрия, Италия, Дания, Норвегия и Холандия. Слуховете, че същата би могла да открие клон в град Балчик, се оказаха преднамерени и неверни.

С подкрепата на:

  • Община Добрич
  • Община Добричка
  • Община Каварна
  • Община Шабла
  • Община Балчик
  • Община Тошево